Praca to świadoma czynność podejmowana przez jednostkę, w celu wytworzenia dobra lub usługi, w zamian za otrzymanie gratyfikacji finansowej, współmiernej do włożonego trudu, czasu, a także posiadanych przez pracownika kompetencji. Praca stanowi jeden z trzech czynników produkcji, zaraz obok ziemi i kapitału. W nowoczesnych społeczeństwach, praca wykonywana jest przez dwóch uczestników rynku – przedsiębiorców oraz pracowników.
Historycznie, praca nie zawsze była opłacana pieniędzmi – często dochodziło do wymian barterowych, lub innych umów (np. „praca za mieszkanie”). Na przestrzeni lat jednak, zdecydowana większość światowych systemów prawnych, dość sztywno skodyfikowała pracę człowieka, wymagając od pracodawców godziwych warunków zatrudnienia i adekwatnych do rodzaju pracy zarobków.
Wraz z rozwojem cywilizacji, wzrasta również liczba stanowisk pracy, jakich można się podjąć. Ponadto, coraz więcej jest dóbr, które można wyprodukować, a także więcej jest usług, które można wyświadczyć. Naturalny rytm w tym zakresie reguluje prawo popytu i podaży. Nie jest to jednak jedyny element ewolucji gospodarki – zmienia się także sposób wykonywania pracy.
Jeszcze do niedawna, praca stacjonarna była jedyną, możliwą formą zarobkowania. Wymaga ona od pracownika fizycznego stawienia się w miejscu wykonywania pracy. W niektórych zawodach nadal sytuacja ta jest niezmienna, głównie z powodu charakteru danej pracy (np. kasjer-sprzedawca).
Postępująca cyfryzacja pozwoliła jednak na wykształcenie się nowej formy świadczenia usług i produkowania dóbr – takiej, która nie wymaga od pracownika fizycznego pojawiania się w biurze, czy innym zakładzie pracy. Jest to zdobywająca na popularności praca zdalna, najdynamiczniej rozwijająca się w sektorze IT czy marketingu. Pomost pomiędzy pracą stacjonarną, a zdalną, stanowi praca hybrydowa. Wymaga ona od pracownika sporadycznego pojawiania się w miejscu pracy, pozwalając jednak na wykonywanie części obowiązków w zaciszu domowym.
Każdy obywatel Polski ma prawo do podjęcia pracy na obszarze Rzeczpospolitej. Prawo to przysługuje również wszystkim obywatelom krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także obywatelom Szwajcarii. Cudzoziemcy z innych krajów muszą otrzymać zezwolenie na pracę.
Jedyną legalną formę stałego zatrudnienia na terenie naszego kraju stanowi umowa o pracę, choć nadal często w kontaktach na linii pracodawca – pracownik spotykane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie czy umowa o dzieło). Są to jednak szczególne rodzaje umów, na podstawie których nie można zatrudniać pracownika na stałe. W wielu sytuacjach, pracownicy prowadzący własną działalność gospodarczą, wchodzą de facto w rolę pracownika, podejmując współpracę z pracodawcą na podstawie kontraktu B2B.
Pokaż więcej
Radykalne plany w odpowiedzi na obecną sytuację na globalnym rynku motoryzacyjnym ogłosił Ford. Pracę ma stracić aż kilkanaście procent spośród wszystkich pracowników zatrudnianych przez amerykańskiego producenta w całej Europie. Trudna sytuacja dotyczy też zakładu produkującego części dla Forda w Polsce.
Nadchodzą święta i w serwisach z ogłoszeniami pojawiły się liczne oferty okazjonalnej pracy dorywczej. Bez kwalifikacji zarobić można ponad tysiąc złotych. To nie wszystko. Dodatkowych pracowników poszukują także korporacje. Na jakie warunki pracy i wynagrodzenie można liczyć?
42 pasażerów uziemionych na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Czy to tylko wierzchołek góry lodowej? Polski system obsługi lotnisk boryka się z brakami kadrowymi, które mogą doprowadzić do jeszcze większych problemów w przyszłości. Branża bije na alarm, a rząd obiecuje zmiany.
Polscy przedsiębiorcy zostali przebadani przez IMAS International na zlecenie programu Rzetelna Firma. Wyniki badania dają do myślenia. Z jednej strony wskazują na wysokie uznanie dla kompetencji kobiet w wielu obszarach, jednak z drugiej jednocześnie potwierdzają, że stereotypy i nierówności wciąż stanowią problem. Z kim najlepiej współdziałać w biznesie? Oto wyniki badania.
Nowe zasady dotyczące L4, nad którymi pracuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wywołały burzliwą dyskusję. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z portalem Money.pl postanowiła rozwiać najważniejsze wątpliwości. Wyjaśniła m.in. kto według nowych przepisów będzie mógł pójść do pracy na zwolnieniu lekarskim. Czy nowe przepisy mogą być nadużywane przez pracodawców?
Podczas 22. posiedzenia Sejmu, które trwa do 22 listopada 2024 r., posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, który wprowadza obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę – informuje RMF24. Projekt ma być odpowiedzią na unijną dyrektywę, która już wkrótce wymusi podobne zmiany. Co ciekawe, nie wszystkie zarobki zostaną ujawnione.
Przesądzone: już wkrótce w Polsce po raz pierwszy pojawi się sformalizowany urlop menstruacyjny, czyli dodatkowe dni wolne dla kobiet w trakcie menstruacji. Czy to oznacza, że Polska dołącza do grona krajów, w których takie rozwiązanie staje się standardem? Przyglądamy się, jakie możliwości stoją przed kobietami i jak wygląda sytuacja w tym zakresie na świecie.
W październiku widocznie spadła liczba ofert pracy dostępnych w sieci – informuje Polska Agencja Prasowa. Spadki zanotowano zwłaszcza w jednym sektorze, który dla wielu osób może się okazać zaskoczeniem. Eksperci przekonują, że liczba wakatów dla związanych z nim zawodów wciąż spada i jest najniższa od lat.
Okres zimowy to czas, w którym pracodawcy muszą zadbać o specjalne warunki pracy. Obniżenie temperatury na zewnątrz oraz opady śniegu mogą znacząco wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza tych pracujących na otwartej przestrzeni. Przepisy BHP oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku nakładają na pracodawców w okresie zimowym obowiązki, o których wielu z nich nie pamięta. Jakie?
O planowanych zwolnieniach w amerykańskiej firmie mówiło się już od czerwca. Dopiero teraz jednak firma Lear Corporation przedstawiła harmonogram zwolnień w swoim oddziale w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie). Przedstawiciele „Solidarności” mówią, że robili co mogli, jednak ponieśli klęskę. „Ich interesują jedynie zyski” – mówią o amerykańskich właścicielach.
W przyszłym roku Wojsko Polskie planuje wezwanie na ćwiczenia blisko 200 tys. osób. Obejmą one rezerwistów, ale także osoby bez wcześniejszych doświadczeń z wojskiem. Wojsko nie chce jednak ludzi całkowicie przypadkowych - w pierwszej kolejności wezwani zostaną wykonawcy konkretnych zawodów.
W poprzednim tygodniu podczas głosowania w Sejmie ustawę wprowadzającą dzień ustawowo wolny od pracy 24 grudnia skierowano do prac w komisjach. Projekt zakładał, że wolną Wigilię moglibyśmy mieć już w tym roku, jednak głosami KO i Konfederacji najpewniej stanie się inaczej. Głos w tej sprawie zajął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Zmiany przygotowywane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określane są prawdziwą rewolucją w zwolnieniach lekarskich. Przebywający na L4 pracownik będzie mógł wykonywać niektóre czynności związane z pracą. Zdaniem niektórych ekspertów, otwiera to pole do rozmyślnych nadużyć.
Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, rozpoczynają rekrutację nowych członków załogi pokładowej i zapraszają kandydatów na dni otwarte w Polsce. Jest to doskonała okazja dla osób pragnących dołączyć do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii lotniczych i zamieszkać w kosmopolitycznym Dubaju. Podano daty spotkań rekrutacyjnych.
W związku z transformacją energetyczną, czyli odchodzeniem polskiej energetyki od węgla w przyszłym roku ma zostać zamknięta elektrownia Siersza w Trzebini (woj. małopolskie). Pracownicy zakładu zaniepokojeni tymi doniesieniami w niedzielę (10 listopada) rozpoczęli protest. Zebrali się pod zakładem z nadzieją, że uda im się ochronić miejsca pracy. Co na to przedstawiciele elektrowni?
Projekt Lewicy dotyczący ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wzbudził gorące emocje w Sejmie. Posłowie musieli jednak zagłosować i pokazać swoje poparcie lub dezaprobatę dla tego rozwiązania. Oto wyniki głosowania. Podział między parlamentarzystami był bardzo wyraźny.
Polskie prawo wciąż daje firmom przywilej zawierania tzw. umów cywilnoprawnych z osobami, które wykonują zadania na ich rzecz. Forma, jaką jest umowa o dzieło, nie daje pracownikowi możliwości odkładania składek na emeryturę. Ci, którzy liczyli na to, że sytuacja szybko się zmieni, będą rozczarowani. Ministra Agnieszka Dziemianowicz- Bąk właśnie zabrała głos w tej sprawie.
Koniec roku kalendarzowego to czas, gdy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni zwrócić uwagę na przysługujące im prawa i obowiązki - szczególnie te dotyczące urlopów. Jednym z kluczowych uprawnień, o których należy pamiętać przed końcem grudnia, jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Komu przysługuje dodatkowe wolne?
Pracownicy, którzy zastanawiają się nad zmianą ścieżki kariery i szukają branży, w której mogliby dobrze zarobić, mają do dyspozycji ciekawe rozwiązanie. Dla wszystkich, którzy interesują się technologią informacyjną, strzałem w dziesiątkę może okazać się praca jako specjalista AI. Ekspertów od sztucznej inteligencji szukają różne branże. Ile można zarobić w tej branży na umowie o pracę i w B2B? Stawki przyprawiają o zawrót głowy.
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowy raport dotyczący wynagrodzeń Polaków. Ile zarabia się nad Wisłą? Widać kto, kiedy zestawimy przeciętne wynagrodzenie z medianą. Według statystyk spadek wynagrodzeń odczuli najbardziej… najbogatsi Polacy. To oni stracili najwięcej. GUS nie ma też dobrych wiadomości dotyczących wynagrodzeń kobiet.
Luka w polskim zatrudnieniu sięga ok. 100 tys. stanowisk. Do końca marca br. udział obcokrajowców w naszym rynku sięgał 6,6 proc., a sami imigranci pochodzili z ponad 150 państw. W tej infrastrukturze rośnie rola grupy, którą w niedawnym badaniu, po raz pierwszy, możliwie szczegółowo scharakteryzowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z agencją rekrutacyjną EWL Group. "W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków" - przekonuje prezes zarządu EWL Group Andrzej Korkus. I wskazuje ten kierunek.
Zawód nauczyciela, choć niezwykle istotny dla społeczeństwa, traci na atrakcyjności w oczach młodych Polaków. Jak pokazuje najnowszy raport Teach for Poland „Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej”, szkoły w Polsce borykają się z problemem starzejącej się kadry i braku nowych osób chętnych do pracy. Z jakimi wyzwaniami mierzy się ten zawód i dlaczego młodzi wolą wybierać inne ścieżki kariery?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała najnowszy raport dotyczący realiów rodzimego rynku pracy, przygotowany przez Instytut Analiz i Rynku Pracy. Według tych danych niemal połowa Polaków podejmuje dodatkowe, dorywcze prace oprócz głównej pracy zarobkowej.
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport, z którego wynika, że wielu Polaków może stracić pracę w konsekwencji rewolucji technologicznej. Na rzecz sztucznej inteligencji z zatrudnieniem może się pożegnać aż 2,16 mln kobiet oraz 1,52 mln mężczyzn. Analitycy wskazują, które zawody są ich zdaniem zagrożone najbardziej. Niektóre mogą zaskakiwać.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy, co wprowadzi nowe zasady przy przyjmowaniu pracowników. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie musiała wykonać dodatkowe badania, obejmujące m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi i określenie wskaźnika BMI. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku nowego roku.
Państwowa Inspekcja Pracy to instytucja, która ma ograniczone możliwości kontroli i pociągania do odpowiedzialności pracodawców. W asyście likwidowanych w całym kraju sądów pracy to trudne połączenie w konfrontacji z licznymi patologiami polskiego rynku. Wkrótce ma się to zmienić. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiada reformę PIP-u. Jak zmieni się ta instytucja?
Wprowadzenie sztucznej inteligencji zmienia oblicze rynku pracy w Polsce. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego co piąty pracownik może stanąć w obliczu utraty pracy z powodu automatyzacji. Czy Twój zawód jest w grupie ryzyka?
Praca w soboty, niedziele i święta rządzi się własnymi prawami. Czy do wynagrodzenia przysługuje dodatek? Kiedy możesz odmówić pracy w weekend? W szczegółowych przepisach łatwo się pogubić, zwłaszcza gdy wiele zależy od branży, w której jesteśmy zatrudnieni. Kto musi pracować w weekend?